Se slonem nebo s princeznou?

Dnes jsem byla s holkama v drogerii a pohled na tu nekonečnou řadu zubních kartáčků a past mě inspiroval k napsání tohoto článku. Mám pocit, že bych vám měla říct svůj názor na tyto dvě pomůcky. Pokud váháte a nevíte po čem sáhnout, nechť vám je článek inspirací.

Kdy je čas na kartáček?

Jakmile prořežou první stoličky, je nejvyšší čas jít nakupovat. Já jsem zubní kartáček používala už dříve, vlastně téměř od prvních zoubků. Holky měly gumová kousátka a gumové kartáčky na trénování a já k dočišťování kartáček.

Co hodnotit při výběru kartáčku?

  1. Hlavička – měla by být velmi malá, kartáčky bývají označeny věkovou skupinou, pro kterou jsou určeny, většinou to odpovídá. Pamatujte, že v tomto případě je menší lepší.
  1. Tvrdost vláken – vždy kupujte kartáčky jen velmi měkké, s hustými a rovně střiženými štětinami. Štětiny se přizpůsobí zubu, dokážou, bez rizika poranění, vyčistit i žlábek mezi dásní a zubem, kde je plaku nejvíce.
  1. Rukojeť – pro nejmenší děti spíše širší, aby se jim kartáček dobře držel
  1. Cena – vyšší cena není vždy zárukou kvality, důležité je, aby kartáček splnil především první dva body – malá pracovní část a měkké, rovně střižené štětiny
  1. Vzhled – pozor, velmi důležité kritérium, na které je třeba brát ohled. Nechte své dítě spolurozhodnout – ukažte mu v obchodě vhodné kartáčky a konečné rozhodnutí nechte na něm. Uvidíte, jak se bude na čištění zoubků těšit a třeba mu to vydrží déle než jen do večera.

Čím čistím zuby svým dětem?

Úplně nejradši mám kartáčky TePe. Dobře se drží dětem i mně při dočišťování zubů. Mají velký výběr obrázků a barev.

  • TePe Select Mini x-soft  0-3 roky
  • TePe Select Compact x-soft od 3 let

Další kartáčky, které jsme vyzkoušeli a můžu je doporučit, jsou od značek Curaprox a Elmex.

Kdy je nutné kartáček vyměnit?

Takhle NE!

I dětské kartáčky byste měli vyhodit nejdéle po 3 měsících používání.  Bohužel u dětí  to bývá i častěji, protože si s kartáčkem hrají, koušou ho nebo nutně potřebují vyčistit zuby všem panenkám a plyšákům.

Jestliže se začne kartáček třepit a vlákna nedrží tvar, pak už kartáček nečistí a může zbytečně dráždit dásně či poškozovat sklovinu.

Dva jsou lepší než jeden a tři jsou lepší než dva.

Pokud máte malé děti, osvědčilo se mi, mít kartáčků několik, kde každý má svou funkci.

  1. Kartáček, se kterým si čistí zuby samo dítě a trénuje tak správný návyk
  2. Kartáček, kterým dočišťuje zuby rodič
  3. Kartáček pro panenky a jinou domácí havěť

Neprobíhá u vás doma čištění zoubků podle vašich představ? Pár tipů najdete v mém eBooku zdarma.

Na další tipy a triky, jak to zvládat bez mučení se můžete těšit, připravuji pro vás nový eBook s touto tématikou.

Napadají vás další otázky ohledně výběru zubního kartáčku? Pořád nevíte, jestli je lepší ten se slonem nebo s princeznou? Napište dolů do komentářů a společně na to přijdeme.

PS: O článek na téma zubní pasty nepřijdete, bude následovat každým dnem.

Martina Mašátová
Jsem zubní lékařka a mou vášní je krásný úsměv, naučím vás jak o zuby pečovat, aby i ten váš úsměv byl krásný navždy. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře