Před snídaní nebo po snídani?

Ranní čištění zubů rozděluje lidi, s trochou nadsázky, do dvou táborů. Jedni jsou přesvědčeni, že neexistuje lepší varianta než čištění zubů po snídani, druzí o tom nechtějí slyšet a čištění po snídaní je pro ně nemyslitelné.

Tak jsem se rozhodla napsat vám, jak to mám já.

Já si čistím zuby před snídaní.

Tak a je to venku 🙂

Proč si čistím zuby PŘED snídaní?

  • Cítím se lépe a svěže
  • Mám na to víc času
  • Vychutnám si snídani a nekazím si pak její chuť
  • Vyčištěné zuby bez povlaků snesou k snídani cokoliv, protože nakrmit zubní plak s bakteriemi je mnohem jednodušší než když jsou zuby hladké a čisté

Proč si zuby nečistit těsně PO snídani?

  • Čištění zubů po konzumaci kyselých jídel – ovoce, jogurt, džusy apod. není dobré pro sklovinu. V kyselém prostředí s nízkým pH dochází k demineralizaci a pokud si zuby vyčistíme krátce po jídle, tak sklovinu mechanicky poškozujeme. Při dlouhodobějším trvání tohoto návyku můžou být zuby zvýšeně citlivé.
  • Zničí se chuť snědeného jídla

Pokud patříte mezi POsnídaňové čistílky, tak doporučuji s čištěním vyčkat alespoň 30-60 minut, aby se prostřední v ústech stihlo zneutralizovat.

PŘEDsnídaňovým typům zase doporučím zapít snídani vodou, popř. si vodou jen vypláchnout ústa. Naše slina si se zbytkem poradí.

VÝZVA pro všechny bez ohledu na preference:

Najděte si kdykoliv přes den 15 minut a věnujte je svým zubům. Pečlivě je vyčistěte, bez pasty, koupelny a zrcadla. Správně vyčištěné zuby pozná váš jazyk – jeho přejetím po zubech musíte cítit hladký povrch bez povlaku.

Pokud chcete vizuální kontrolu, použijte některý z detektorů plaku. Pokud jste ho ještě nezkoušeli, určitě do toho jděte, budete překvapeni, co dokáže.  Jedná se o rozpustný bonbón, který obarvuje plak ponechaný na zubech. Názorně ukáže, že i když zub vypadá zdánlivě čistý, může být špinavý. Je to ideální i pro děti. Koupíte ho ve specializovaných prodejnách s pomůckami pro ústní hygienu.

Důležité ale je, že si zuby vyčistíte, ať už před a nebo po snídani.

Více o čištění zubů, pomůckách a zubním kazu čtěte v mém eBooku zdarma>>

Přeji krásný den a těším se na vaše komentáře.

Martina Mašátová

Martina Mašátová
Jsem zubní lékařka a mou vášní je krásný úsměv, naučím vás jak o zuby pečovat, aby i ten váš úsměv byl krásný navždy. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře