Nejúčinnější zubní pasta

Jedna z nejčastějších otázek, kterou slýchám, je ohledně používání a výběru zubní pasty. Názorů na používání pasty je mnoho a já bych vám prostřednictvím tohoto článku ráda předala své zkušenosti. Ukážu vám, jaké možnosti náš trh nabízí, a dozvíte se, jak pasta může přispět v prevenci zubního kazu.

Jak to vidím já?

Já beru pastu na zuby jako bonus, takovou nadstandartní péči a degustační odměnu při čištění zubů. V tomhle směru jsem trošku experimentátor, ráda zkouším a pasty dost střídám. Ale vy asi chcete slyšet něco konkrétního, nemám pravdu? Tak dobře, pokud bych měla vybrat, tak mezi oblíbence patří Elmex, Zendium a Enzycal.

Pamatujte, že při čištění zubů jde především o správné mechanické očištění zubů od nečistot a zubního plaku. A to lze i bez pasty. Takže pokud zrovna balíte batoh na vandr nebo kufr na dovolenou a řešíte co nechat doma, abyste se vešli do auta nebo splnili váhový limit do letadla, pasta může být jedna z věcí, bez které se obejdete.

Zamyslete se teď nad tím, proč zubní pastu používáte. Klidně to napište dolů pod článek nebo na kus papíru.

Máte to? Zubní pastu používám protože:Pasty na zuby

 • mně bylo řečeno, že se to tak dělá
 • mám pocit, že pasta vyčistí zuby kvalitněji
 • mě ochrání před zubním kazem a nemocemi parodontu
 • cítím se po čištění zubů s pastou lépe
 • chci mít bílé zuby

Jaký je tedy hlavní význam zubní pasty?

Zubní pasta přispívá ke zlepšení úrovně hygieny, svěžímu dechu a také k dobrému pocitu při čištění.

Velký přínos v oblasti prevence vzniku zubního kazu má zubní pasta, která obsahuje fluoridy. Fluoridy podporují remineralizaci skloviny a pomáhají hojit počínající kazivé léze.  Přispěním fluoridů se také zastavuje růst a metabolismus bakterií.

Jak to celé funguje?

Představme si své zuby. Teď si dáme něco dobrého, třeba rohlík s marmeládou. Pojďme se podívat, co se bude dít.

V našich ústech se přirozeně vyskytuje velké množství bakterií. Nejvíce se množí v zubním plaku, který se tvoří ze zbytků jídla, které jsme mechanicky neodstranili = nevyčistili jsme si správně zuby.

Z rohlíku a marmelády se do sliny uvolňují cukry. Cukr je hlavní pochoutkou bakterií, kterým právě začala hostina. Vedlejším produktem tandemu cukr + bakterie jsou kyseliny. Dochází ke zvýšení kyselosti (snížení pH) v našich ústech. Zbytky lepkavého rohlíku na zubech zabraňují přístupu slin k zubu a přispívají ke zhoršení stavu.

V kyselém prostředí se začíná rozpouštět hlavní stavební složka zubní skloviny – hydroxyapatit. Tento proces nazýváme demineralizace. Pokud tento stav přetrvává dlouho, když si třeba za 30 minut po rohlíku dáme ještě sušenku nebo cokoliv s obsahem cukru, proces pokračuje a v oslabeném zubu vznikne zubní kaz.

Naše ústa potřebují čas, aby mohlo dojít k vyrovnání pH a nastartoval proces „hojení“ tedy remineralizace skloviny. Zde vstupují do hry právě fluoridy ze zubní pasty, které jsou přítomny ve slině nebo při čištění zubů vytvořily sloučeniny s vápníkem a čekají na svou příležitost.

Pokud kyselost v ústech klesne, začne se ve sklovině opět tvořit hydroxyapatit a navíc se do ní zabudovávají ionty fluoru, které vytvoří fluoroapatit. Fluoroapatit je odolnější vůči působení kyselin a tedy proces demineralizace výrazně zpomaluje.

Speciální zubní pasty

Pasty pro děti

U dětí je nutné hlídat množství fluoridu obsaženého v pastě. Ve třech letech spolyká dítě celou dávku pasty a v pěti letech ještě polovinu. Proto se dětské pasty liší obsahem fluoridů, aby nedocházelo k předávkování.

Proč je v dětské pastě méně fluoridu?

Na téma fluoridů lze na internetu najít mnoho teorií a bajek o tom, jak jsou nebezpečné a jejich používání, zvlášť u dětí, vede k poškození mozku, agresivitě nebo snížení inteligence. Pokud je mi známo, do dnešního dne nebyl seriózní vědeckou studií prokázaný jiný negativní efekt než zubní fluoróza.

Co je to fluoróza? Vysoký příjem fluoru může mít za následek vznik viditelné skvrnitosti skloviny stálých zubů – většinou se jedná o křídově bílé skvrny, které jsou sice velmi odolné, ale kosmeticky méně přijatelné. U předních stálých zubů se sklovina vytváří mezi 6. měsícem a 4. rokem života dítěte, tedy v době když jsou ještě neprořezané. V tomto období je sklovina velmi vnímavá vůči možným poškozujícím faktorům, mezi které patří i nadměrný příjem fluoru.

Proto by měli pastu dětem dávkovat vždy rodiče v následujícím množství:

 • 1 – 2 roky: potřít štětiny kartáčku tenkou vrstvou pasty „zašpinit“ kartáček
 • 3 – 6 let: velikost malého hrášku
 • 6 – 12 let: množství v rozsahu 2/3 hlavičky kartáčku

Jaké množství fluoridů a v jaké formě má být v dětské pastě obsaženo:

 • 1 – 2 roky: 250 – 500ppm
 • 3 – 6 let: 500 – 800ppm
 • 6 – 12 let: 1400ppm

Velmi účinnou formou fluoru je aminfluorid, fluorid cínatý nebo monofluorofosforečnany.

Pasty bez fluoridů je možné u dětí také používat. Oblíbený je dětský zubní gel od Weledy. U dětí s výskytem zubního kazu doporučuji ale používání zubní pasty bez fluoridu konzultovat s ošetřujícím zubním lékařem. Osobně těmto rizikovým skupinám dětí nedoporučuji používat pastu bez fluoridů.

Moje doporučení dětských zubních past: Elmex, Zendium, Buccotherm, Lacalut

Zajímá vás péče o dětské zoubky? Čím je čistit, od kdy a jak? Proč mají děti zkažené zuby a jak tomu předcházet? Čtěte zdarma v mém eBooku „I malý zub potřebuje velkou péči“. Ke stažení zde >>

Bělící zubní pasty

Chcete-li mít zuby bělejší, domluvte se nejdříve se svým zubním lékařem. Často stačí ze zubů odstranit zubní kámen a očistit pigmenty (metoda Airflow) přímo v ordinaci a budete překvapeni výsledkem. Pokud je opravdu potřeba zuby vybělit, rozhodně doporučuji provést to profesionálně v ordinaci.

Bělící pasty, které vidíme v reklamách, často obsahují minimální množství bělící látky, která má zanedbatelný bělící efekt. V těchto pastách najdeme také abrazivní částice, které mají charakter zrníček a jejich úkolem je mechanicky odstraňovat nečistoty a pigmenty. Při dlouhodobém používání poškozují sklovinu zubu, což můžeme vnímat jako zvýšenou citlivost zubů.

Abrazivní částice obsahují všechny pasty, značí se zkratkou RDA. Čím vyšší číslo, tím více je pasta abrazivní. Pokud RDA na pastě není uvedeno, je jeho hodnota 70. Bělící pasty mají většinou číslo větší než 100, pasty pro citlivé zuby by měly mít RDA 40.

Zubní pasty s antibakteriálním účinkem

Tyto pasty mají své místo jako podpora při léčbě onemocnění dásní. Měl by je vždy doporučit zubní lékař. Používají se většinou krátkodobě, při léčbě akutních zánětů. Účinnou látkou je chlorhexidin v koncentraci 0,12%. Je to například Curasept ADS 712 nebo GUM Paroex.

Pro dlouhodobější používání je vhodné volit pasty s nižším obsahem chlorhexidinu (Curasept ADS 705) nebo s jinou účinnou látkou např. fluoridem cínatým (Meridol) nebo pasty s výtažky z bylin (Parodontax).

Pasty na citlivé zuby

Účinek past na citlivé zuby není většinou rychlý a výsledek může být velmi individuální. Z volně prodejných past doporučuji přípravek Elmex Sensitive Professional, se kterým mám dobrou zkušenost.

Problematika citlivých zubů se dá vyřešit efektivně přímo v ordinaci zubního lékaře s použitím účinných prostředků, kdy nastupuje okamžitý a dlouhodobý účinek.

SLS free pasty

SLS je sodium laurylsulfát, označovaný jako E487 nebo laurylsulfát sodný. Jedná se o vysoce pěnivou látku, kterou obsahují např. šampony. Často vyvolává alergie, může mít podíl na tvorbě aftů. Velmi rychle vytváří pocit hladkých zubů, což vede k rychlému pocitu vyčištěných zubů, ale v mnoha případech to je nedostatečné. Doporučuji používat „SLS free“ pasty, mezi které patří např. Elmex, Meridol, Enzycal, Parodontax, Buccotherm.

A jaká pasta je tedy ta nejúčinnější?

Na tuto otázku odpovím slovy mého učitele, parodontologa, odb. as. MUDr. Ladislava Korábka, CSc., MBA: „Nejlepší pasta je ta, kterou si ráno a večer nanesete na svůj zubní kartáček“

Proto svým pacientům říkám: „Vyberte si takovou, se kterou se cítíte dobře.“

Příjemné čištění vám přeje

MUDr. Martina Mašátová

Martina Mašátová
Jsem zubní lékařka a mou vášní je krásný úsměv, naučím vás jak o zuby pečovat, aby i ten váš úsměv byl krásný navždy. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře