MŮJ PŘÍBĚH

Jmenuji se Martina Mašátová, jsem zubní lékařka na rodičovské dovolené a moc si to užívám. Mám tři úžasné děti a milujícího manžela, který je mou velkou oporou. Mou vášní je ošetřování dětí a ty moje vlastní jsou mi velkou inspirací a ukázkou toho, že v tom reálném životě to vždycky nejde podle tabulek a učebnic.

Ani děti zubařek se nerodí s kartáčkem na zuby v ruce. Kladný vztah k čištění zubů se musí naučit a šanci má každý.     

Někdy to byl doslova hon na divokou zvěř a boj o každý vyčištěný zoubek. Musela jsem projít dlouhou cestu, než jsem přišla na to, jak to zvládnout, nezbláznit se a nevyhodit kartáčky vzteky z okna, k čemuž mnohdy nebylo daleko.

Ale nyní už to zvládáme v klidu a pohodě. Už vím jak na to!

Přehodnotila jsem dost svých doporučení ohledně jakéhosi ideálního stavu, kterého dosáhne jen málokdo, začala jsem stát nohama na zemi a radovat se z každého úspěchu a pokroku, který se podařil. A tak to platí nejen u dětí, ale i u dospělých, když se mají něco nového naučit.

Už při studiu na vysoké škole jsem věděla, že dětská stomatologie je můj tajný sen. Po ukončení studia se mi přání splnilo, protože jsem nastoupila přímo na dětské oddělení stomatologické kliniky při 1. lékařské fakultě. Byla jsem nadšená! Do práce jsem se moc těšila.

Ale realita byla jiná.

Byla to právě zkušenost z dětského oddělení, která zásadně ovlivnila mé smýšlení o stomatologické péči jako celku.

Denně jsem se setkávala s těžko ošetřitelnými dětskými pacienty, jejichž ústní hygiena byla žalostná a nebylo výjimkou, že už tříletým dětem bylo nutné zuby nejen spravovat ale i vytrhnout.

Bylo to velmi smutné. Takových pacientů přicházelo i několik denně.

A tehdy se mi chtělo brečet.

Proč to musí dojít tak daleko? Proč musíme denně trhat a spravovat tolik zkažených zoubků?

A to zoufalství, když se mi po veškerém vydaném úsilí vrátil malý pacient na kontrolu s novými kazy a špatnou hygienou a má práce byla opět na začátku. To bylo velmi frustrující.

A to jsou naše děti!

Jak potom musí vypadat péče u nás dospěláků?

Sáhněte si do svědomí, chodíte na preventivní prohlídky a čistíte si zuby pravidelně a rádi? Máte přehled o tom jak to s tou péčí o zuby vlastně je nebo vás už jen při vyslovení slova zubař přepadá strach a obavy a raději to neřešíte?

Jak potom můžeme jít příkladem našim dětem? Bohužel v mnoha případech toto nefunkční schéma vede k totální destrukci zoubků našich dětí.

Ale tak to být nemusí!

Právě na dětském oddělení jsem viděla i tu obrácenou stranu mince. Zázraky, když rodiče převzali odpovědnost za současnou situaci a společně s dítětem ruku v ruce pracovali na postupném zlepšení společně jako tým.

A vidět pak ten šťastný dětský úsměv a hrdé rodiče, to mi dodávalo sílu to nevzdávat a snažit se motivovat i ty ostatní, kterým trvá o něco déle, než najdou tu správnou cestu k úsměvu.

Stále jsem hledala odpověď na otázku PROČ to mnohdy zachází tak daleko?

A uvědomila jsem si, že ten problém je v nedostatečné informovanosti rodičů, kterým nikdo neřekl co dělat, na co si dát pozor a jaká rizika by je mohla potkat. Tak nějak se počítá s tím, že to všichni vědí. Ale to je velký omyl!

Ze své praxe vím, že rodiče byli vděční za každou informaci jak to dělat správně.

Tady jsem se ale dostávala trošku pod tlak, protože objednaných pacientů bylo mnoho, a kdybych měla každému vysvětlovat vše od základů, tak bych celý den nedělala nic jiného a nejspíš bych na svém milovaném pracovišti dlouho nevydržela.

Z vlastní zkušenosti také vím, že člověk si zapamatuje jen omezené množství informací, natož pak v ordinaci lékaře. Tam nás ta paměť opouští a po příchodu domů přemýšlíme, co že  to ta paní doktorka říkala. Máte to stejně?

Přemýšlela jsem, co s tím. Jak najít tolik času, soukromí a klidu, aby si moji pacienti vše zapamatovali a mohli se na cokoli zeptat a neměli strach, obavy a stres.

Objevila jsem pro vás i vaše děti úžasné řešení.

Svá doporučení, rady a vyzkoušené triky s vámi budu sdílet online.

Na svém blogu pro vás budu pravidelně zveřejňovat zajímavá témata pro malé i velké pacienty, kterými se můžete inspirovat.

Na základě svých zkušeností jsem pro vás připravila první eBook s názvem " I MALÝ zub potřebuje VELKOU péči. Stáhnout si ho můžete zdarma ZDE >>

Je jen na vás, kdy vezmete kartáček do ruky a začnete.

Vytrvejte a váš úsměv vám bude odměnou.

 

Záleží mi na vašem zdraví a pamatujte: 

Čistý zub nemůže onemocnět.

MUDr. Martina Mašátová

Foto lekarky
Jsem zubní lékařka a mou vášní je ošetřování dětí, učím nejen děti jak pečovat o své zoubky, aby je to bavilo a dělaly to správně a s radostí.