Mléčné zuby nečistím

Říkáte si někdy, že čistění nebo ošetřování mléčných zubů je zbytečné? Přijde vám, že vyčistit zuby jednoleťákovi je nemožné nebo minimálně psychicky vyčerpávající? Cítíte se provinile, že své dítě týráte, když se mu násilím pokoušíte vyčistit zuby?

Chápu vás. Mám tři děti a ne vždy probíhá čištění zubů podle mých představ.

Tak a co teď s tím? Dítě řve, vy ztrácíte trpělivost a přicházejí myšlenky na ústup. Vzdáte to?

„Jednou se nic nestane“, našeptává vám vaše podvědomí, „vyčistíš zuby večer a vše bude v pořádku! Přece ho nebudeš trápit, když tak křičí, chudáček.“

Znáte to? Kdo z vás už někdy podlehl tomuto hlasu? Maminka Petra, která přišla se svou dcerou do ordinace, přiznala, že se čištění zubů velmi často zkažený zubvyhýbala. Bála se, aby svému dítěti psychicky neublížila. Výsledkem bylo, že její milovaná Emička přišla ve třech letech o 5 mléčných zoubků.

Ale takhle to dopadnout nemusí!

Jak dosáhnout ideálního výsledku – spokojený rodič a dítě s čistými zoubky?

Zjistila jsem, že jde především o přístup nás – rodičů. Sama jsem vyzkoušela, že pokud nejsem správně naladěná a beru čištění jako nutnou povinnost, pak to děti vycítí a následuje kartáčkové rodeo. Ale pokud na to jdu s pozitivním naladěním a s tím že si to užijeme, máme dost času a hrajeme si, tak se čistí jedna báseň.

S jakým přesvědčením čistíte zuby dětem nebo i sobě? Je to nutné zlo, nebo výzva k dobré zábavě?

Zkuste to, buďte kreativní a užívejte si čištění zubů. Přijměte své dítě i s projevy bouřlivých emocí a jděte na to s láskou, dítě to pozná. Jsem zvědavá, na co společně přijdete. Budu ráda za sdílení vašich zkušeností. Můžeme se vzájemně inspirovat v komentářích pod článkem.

Řadíte se do kategorie rodičů „VYZKOUŠELI JSME VŠECHNO a stejně to nejde!“?

Co radím rodičům, kteří vyzkoušeli úplně všechno?“

  • Naučte se brát čištění zubů jako výzvu a přistupujte k němu pozitivně. Toto je asi nejtěžší úkol. Ale funguje to! Mám to vyzkoušené v praxi. Více o našem vnitřním nastavení a jak to udělat, aby to do sebe zapadlo a začalo fungovat, si budete moct přečíst v novém eBooku, který pro vás právě píšu.
  • Netlačte na sebe ani na dítě, komunikujte. Ptejte se dítěte (i když ještě nemluví), jaké má potřeby. Budete překvapeni, co se dozvíte. Když bylo dceři rok a půl, čistili si zuby s tatínkem navzájem, ve dvou letech jsme čistili zuby v obýváku u pohádky, ve třech probíhá večerní čištění v posteli před čtením pohádky. Sama si to naplánovala a skvěle to dodržuje.
  • Děti milují rituály. Čištění zubů je návyk, který je potřeba budovat od začátku. Čistěte zuby pravidelně ráno a večer ve stejnou dobu. Nikdy nevynechejte a nikdy to nevzdejte.
  • Pokud máte na čištění ráno a večer málo času, přijde vám, že nic nestíháte a už vůbec nejste v pohodě a pozitivně naladění, najděte si prostor kdykoliv během dne a trénujte. Zamyslete se také nad tím, proč spěcháte a co by se dalo udělat proto, abyste měli ráno a večer na čištění klid. Vyhraďte si speciální čas na zuby, dostatečně dlouhý, aby nikdo necítil, že je pod tlakem. Každý hraje důležitou roli. Rodič vše řídí svým přístupem, dítě si zvyká na kartáček, pastu a učí se novému návyku.
  • Není nutné k čištění používat jen koupelnu. Co třeba namalovat společně plánek bytu a postupně vybarvovat místa, kde už jste si zuby vyčistili? V kuchyni, pokojíčku, na terase, ve skříni…?

Takových tipů, jak na čištění vyzrát v různém věku dítěte je mnoho. Rozhodla jsem se, že se s vámi o své tipy podělím. Připravuji pro vás příručku „Čistíme zuby batoleti“, ve které shromáždím různé nápady a zkušenosti maminek s čištěním zubů.

Pamatujte, že čištění není všechno. Je to ale důležitý základ prevence zubního kazu a rozhodně ho nesmíme podceňovat. Mléčné zuby se musí čistit, mléčné zuby se můžou zkazit, můžou také bolet a způsobit velké trápení. Mléčné zuby se MUSÍ ošetřit pokud jsou zkažené.

eBook cover_maly zub

Více o tom co je zubní kaz, jaké jsou příčiny jeho vzniku, jak pečovat o zoubky od samého začátku, jak je čistit a na co si dát pozor si můžete přečíst v mém eBooku, který je pro vás zdarma: I MALÝ zub potřebuje VELKOU péčiStáhnout si ho můžete zde >>

 

Martina Mašátová
Jsem zubní lékařka a mou vášní je krásný úsměv, naučím vás jak o zuby pečovat, aby i ten váš úsměv byl krásný navždy. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře